Головна » Статті » Землевпоряднику

Графічний облік земель
На базовому рівні, який є вихідним, розробляється і впроваджується текстова земельно-кадастрова документація даних обліку земель. Одержані тут земельно-облікові дані узагальнюються на наступних рівнях і ведуться в автоматизованому режимі. Значним кроком у процесі автоматизації обліку кількості земель стала розробка програмного комплексу „Земля”.

Графічний облік земель полягає в систематичному виявленні та віддзеркаленні на планово-картографічному матеріалі усіх змін у межах землекористувань, у розмірах і змісті контурів угідь і їх підвидів, у стані зрошуваних та осушуваних земель з таким розрахунком, щоб ці зміни були враховані під час чергового внесення записів до державної земельно-кадастрової книги району і складання щорічного звіту про наявність земель району і;і розподіл їх за категоріями, угіддями, власниками землі та землекористувачами. Графічний облік має важливе значення для здійснення правильного земельного обліку й обумовлює певну специфіку його ведення.

Графічне відображення результатів обліку земель проводиться одночасно з текстовим обліком або значно його випереджає. Таким чином, земельна реєстрація, кількісний і якісний облік мають тісний взаємозв’язок. Під час проведення земельної реєстрації, кількісного і якісного обліку використовуються відомі нам методи статистики, бухгалтерського й оперативно-технічного обліку; заходи щодо землеустрою, спеціальних і інших видів обстежень; методи топографічних, аерофотогеодезичних та інших зйомок.

Склад відомостей та порядок обліку земельних ділянок визначається Кабінетом Міністрів України. Облік на рівні села, селища, міста та району включає процедуру перевірки повноти і правильності відомостей про земельну ділянку, надання кадастрового номера земельній ділянці, що реєструється, нанесення меж земельної ділянки на черговий кадастровий план, занесення даних про земельну ділянку в Поземельну книгу. Найбільш детальному обліку підлягають землі з різною формою власності та сільськогосподарські угіддя.

Дані обліку земель містять відомості, які мають практичну цінність не тільки для державних органів, які здійснюють ведення державного земельного кадастру, але й для інших органів управління у сфері використання та охорони земель, податкових органів тощо. Дані обліку земель необхідні для правовласників земельних ділянок (землевласників, землекористувачів, орендарів та ін.), учасників торгів, аукціонів і конкурсів під час здійснення угод із земельними ділянками (купівлі-продажу, іпотеки та ін.). В усіх названих випадках органи, які здійснюють діяльність з ведення державного земельного кадастру, повинні надавати необхідну інформацію про землю зареєстрованим у них особам та організаціям.

Комплексність наданих відомостей, можливість проведення аналізу та прогнозування роблять інформацію про земельні ділянки більш витребуваною, що, у свою чергу, має суттєвий вплив на посилення ефективності управлінських рішень як структур влади та управління, так і суб’єктів, які здійснюють підприємницьку діяльність, що сприяє підвищенню інвестиційної привабливості земель.

В Україні, як і в багатьох інших державах, окремі карти, кадастрові плани на папері чи в електронному вигляді та земельно-кадастрова документація мають визначений ступінь конфіденційності, а тому до них не мають доступу навіть інші відомства. Існують гласні та негласні правила, які регламентують доступ до державних даних про землю для інших державних органів і громадськості. Законами України про захист інформації та персональних даних теж визначено обмеження на інформацію, яку можна вільно одержувати або розповсюджувати. У деяких країнах громадяни мають певний ступінь захисту від розповсюдження інформації особистого характеру, а в інших право на охорону приватного життя відсутнє. У ряді країн прийнято закони про свободу інформації, які дозволяють доступ до багатьох урядових (службових) даних.

Дані кадастрового обліку земель мають важливе господарське і правове значення. Так, зафіксовані під час обліку площі сільськогосподарських угідь можуть бути змінені або переведені до інших видів угідь тільки в установленому законом порядку. У разі погіршення якості земель або неправильного їх використання дані державного обліку приймаються як вихідні. Відомості обліку кладуться в основу різних державних заходів щодо використання і охорони земель. Дані обліку є основою під час встановлення умов цивільно-правових угод із землею і визначення нормативної, договірної або заставної ціни землі.

Дані статистичної звітності широко використовують органи земельних ресурсів для визначення правового режиму тієї чи іншої земельної ділянки, органи податкової служби для стягнення земельного податку за фактичне використання земельних ділянок. Слід враховувати, що такий підхід не в усіх випадках може вважатися вірним. У разі розбіжностей облікових даних із правоустановчими документами, затверджених містобудівною та землевпорядною документацією, безумовну перевагу мають саме останні документи (правоустановчі).

Джерело матеріалу: Державний земельний кадастр. Практичний посібник. 2013
Категорія: Землевпоряднику | Додав: Ursa (2014-08-25)
Переглядів: 1500 | Теги: Графічний облік, склад відомостей | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]