Головна » Статті » Дерев’яні будинки » Історія розвитку

Організація житлового приміщення українських хат XIX - XX ст.
    У північно-західних і південних районах України господарські приміщення, а на півдні й літній кухні, як правило, пристроюються до торцевої частини будинку, зверненої в глибину ділянки, надаючи йому поздовжньо-видовжену композицію.

    Організація житлового приміщення в старих хатах, вироблена протягом століть, створювала найбільш раціональні умови для експлуатації того єдиного приміщення, у якому протікало все життя родини. Тут також займалися ремеслом, а в зимовий період утримувався молодняк свійських тварин. Природно, що при такому використанні житлового приміщення, навіть при найбільш зручній його організації, не могло бути створене елементарних санітарно-гігієнічних умов. У будинках, що мали дві кімнати, друге житлове приміщення використалося тільки в літній період, тому що воно звичайно не опалювалося. Отже, навіть при наявності в будинку двох кімнат родина весь холодний період року жила в одній, найчастіше в меншій по площі. Лише в будинках заможного прошарку експлуатувалися обоє приміщення протягом року. Сформовані прийоми організації основного житлового приміщення наприкінці XIX - початку XX ст. вплинули на формування інтер'єру сільського житла.

    Типовість організації житлового приміщення українського народного житла диктується спільністю його розмірів і пропорцій у різних районах і ґрунтується на традиційному використанні окремих його частин, що визначає постановку кухонного вогнища, а також розташування меблів і розміщення прорізів. Тому й архітектурне рішення інтер'єра житлового приміщення має загальні риси на всій території України. Разом з тим у цьому рішенні можна чітко простежити й локальні особливості, типові для того або іншого району України, що відповідають місцевим умовам і сформованим народним художнім традиціям. Інтер'єр народного житла в кожному окремому випадку має також індивідуальні риси, які обумовлювали соціальним станом власника будинку й відповідали його особистим смакам.

 Читай також:
   Організація житлового приміщення українських хат XIX - XX ст.
   Гуцульське житло. "Гражди"
   Культурні засади розвитку архітектури Радянської держави
Категорія: Історія розвитку | Додав: miley (2011-09-27)
Переглядів: 2297 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]