Головна » Статті » Дерев’яні будинки » Історія розвитку

Російські церкви XVII сторіччя
    Культова архітектура. Незважаючи на посилення світського початку в російській культурі XVII в., особливості архітектури цього часу були найбільше яскраво виражені в культовому будівництві. Як і раніше, в архітектурі церков відбивалися не стільки релігійні ідеї, скільки світогляд широких суспільних шарів, а ставші можливим для XVII в. порівняння церков із сучасними ним світськими будівлями показує, що багато прийомів оздоблення й форми однакові й там і тут. Однаковим у культовій і світській архітектурі XVII в. було прагнення до нарядності, а наприкінці століття - до правильності композиції плану, обсягу й фасадів. У дерев'яних храмах XVII в. прагнення до великої мальовничості й нарядності позначилося на їхній об'ємній композиції й силуеті, але обробка фасадів залишалася простій.

Старі типи планів - прямокутний, восьмикутний із двома й чотирма прирубами й хрещатий - були характерні й для XVII століття. Вівтарні прируби іноді робили «круглими», тобто п'ятигранними, а із заходу пристроювали невисокі, великі трапезні. Трапезні не тільки збільшували корисну площу сільських церков, але тут оголошували урядові укази, розбиралися судові справи, збиралися мирські сходки, і це змушувало будівельників робити трапезні в міру потреби ізольованої від властиво храму. Таке приміщення, будучи наполовину світським по призначенню, надавало більше світський характер інтер'єру церкви.

  Клитські церкви XVII в. у порівнянні з більше ранніми минулого звичайно вище, зі стрункими дахами найпростішої форми (церква села Врятува-Вежа біля Костроми),
або з полицями й повалами внизу (Богоявленская церква Елгомского цвинтаря Архангельської області, 1644),
або з бочковими покриттями прирубов (церква села Усть-Паденга тієї ж області, 1675).
  Тип квадратної в плані церкви з восьмискатным покриттям і трикутним щипцом над кожним фасадом був місцевим у басейні Волхова, Свірі й південному Приладожье (церкви села Масель-га, 1657, і Помялова, 1685)
і, видимо, пов'язаним з кам'яними храмами Новгорода XIII-XV вв.

    Дивись також:
Палацова архітектура. Палац у селі Коломенському під Москвою
Російські церкви XVII сторіччя
Російські хати XVIII сторіччя
Категорія: Історія розвитку | Додав: miley (2011-09-10)
Переглядів: 2631 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]