Головна » Статті » Креслення » Основні вимоги до документації

Нанесення розмірів, ухилів, відміток, написів
Лінійні розміри і їх граничні відхилення на кресленнях та в специфікаціях наводять у міліметрах, без позначення одиниці вимірювання. Якщо на кресленні розміри необхідно вказати не в міліметрах, а в інших одиницях виміру (сантиметрах, метрах й т. д ), то відповідні розмірні числа записують з позначенням одиниці виміру (см, м) або вказують їх у технічних вимогах. На будівельних кресленнях одиниці вимірювання в цих випадках допускається не вказувати, якщо вони обумовлені у відповідних документах, затверджених в установленому порядку.

Кутові розміри і граничні відхилення кутових розмірів указують у градусах, хвилинах та секундах з позначенням одиниці виміру, наприклад – 4°; 4°30'; 12°45'30"; 0°30'40"; 0°18'; 0°5'25"; 0°0'30"; 30°±l°; 30°±10'.

Для розмірних чисел застосовувати прості дроби не допускається, за винятком розмірів у дюймах. Розміри на кресленнях указують розмірними числами й розмірними лініями. При нанесенні розміру прямолінійного відрізка розмірну лінію проводять паралельно цьому відрізку, а виносні лінії – перпендикулярно розмірним.
При нанесенні розміру кута розмірну лінію проводять у вигляді дуги з центром у його вершині, а виносні лінії – радіально. Розмірну лінію на її пересіченні з виносними лініями, лініями контуру або осьовими лініями обмежують зарубками у вигляді товстих основних ліній завдовжки 2–4 мм, що проводяться з нахилом управо під кутом 45° до розмірної лінії, при цьому розмірні лінії повинні виступати за крайні виносні лінії на 1–3 мм.
При нанесенні розміру діаметра або радіуса всередині кола, а також кутового розміру розмірну лінію обмежують стрілками. Стрілки застосовують також при нанесенні розмірів радіусів і внутрішніх заокруглень. Розмірні лінії бажано наносити поза контуром зображення. Виносні лінії повинні виходити за кінці розмірної лінії на 1…5 мм. Мінімальні відстані між паралельними розмірними лініями мають бути 7 мм, а між розмірною і лінією контуру – 10 мм та вибрані залежно від розмірів зображення й насиченості креслення.
Необхідно уникати пересічення розмірних і виносних ліній.
Не допускається використовувати лінії контуру, осьові, центрові та виносні лінії як розмірні.
Виносні лінії проводять від ліній видимого контуру, за винятком випадків, коли при нанесенні розмірів на невидимому контурі відпадає необхідність у викреслюванні додаткового зображення.
Розмірні лінії допускається проводити з обривом у наступних випадках: а) при нанесенні розміру діаметра кола незалежно від того, зображено коло повністю або частково, при цьому обрив розмірної лінії роблять далі від центра кола; б) при нанесенні розмірів від бази, не зображеної на цьому кресленні. При зображенні виробу із розривом розмірну лінію не переривають. Розмірні числа наносять над розмірною лінією як можливо ближче до її середини.
При нанесенні розміру діаметра всередині кола розмірні числа зміщують відносно середини розмірних ліній.

"Нульову" відмітку, що приймається, як правило, для поверхні якого-небудь елемента конструкцій будівлі або споруди, розташованої поблизу планувальної поверхні землі, вказують без знаку; відмітки вище від нульової – із знаком "+", нижче від нульової – із знаком "-".

Джерело: http://budivniztvo.com/news/2011-12-11-43
Категорія: Основні вимоги до документації | Додав: ped4enko (2011-12-20)
Переглядів: 7405 | Теги: розміри, креслення, осі | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]